Nemoci nohou


Utlačujeme nohy ve špatných botách, zapomínáme se o ně starat a nevěnujeme jim patřičnou pozornost. Trápíme je na vysokých podpatcích nebo trpí kvůli naší nadměrné hmotnosti. Všechny tyto skutečnosti vedou k nejrůznějším potížím až onemocněním nohou. Tak jako provádíme generální opravu auta, stejně tak bychom se měli starat o naše nohy.

Jaké jsou nejčastější problémy nohou?

 • Zarostlé nehty

  Příčinou zarostlých nehtů je tlak na nehet, který způsobuje jeho zarývání do kůže na kožním okraji. Jak nehet postupně roste, rozšiřuje se zánět a stupňuje se bolest. Tento stav může být způsoben také tím, že nosíte příliš těsné boty a stříháte nebo pilujete rohy nehtů. Abyste zabránili tomuto problému, musí být nehet z boku vyříznut a jeho část odstraněna. Nejlepší je provést tento zákrok v salonu pedikúry, abyste se vyhnuli komplikacím. Co se domácí péče týče, abyste předešli zarůstání nehtů, můžete například používat produkty s přísadami změkčujícími nehty. Také se doporučuje zastřihávat nehty rovně a nosit pohodlnou obuv.

 • Kožní mozol

  Pokožka tvrdne, aby se chránila před tlakem nebo jiným traumatem. Nejčastěji se nachází na povrchu za prsty a na místech, kde se prsty třou o sebe. Charakteristickým znakem tohoto problému je centrální umístění kosti, která zasahuje hluboko do kůže a je v kontaktu s cévami a nervy. Jakýkoli tlak způsobuje nepříjemné pocity na tomto místě. Abyste se zbavili bolesti, doporučujeme používat speciální produkty, které obsahují například kyselinu salicylovou, která rozpouští tvrdé keratinové hmoty. Pokud tato terapie nefunguje, je potřeba vyhledat pomoc pedikérky.

 • Mozol

  Mozol je kruhové nebo oválné zesílení epidermis. Jeho identifikačním znakem je tvrdá kůže. Nejčastěji se vyskytuje na chodidle, pod hlavičkami metatarzálních kostí. Mozol nemá nervy, ale tvrdý mozol může způsobit bolest tím, že vyvíjí tlak na okolní tkáně. Mozol lze odstranit pouze pomocí speciálních nástrojů.

 • Popraskaná kůže

  Nejčastěji se vyskytuje na místech, kde je pokožka roztažena nebo má nízkou flexibilitu (obvykle na patě, noze a palci). Trhliny mohou mít velmi odlišné příčiny, jako je důsledek nedostatečné hydratace vnějších vrstev pokožky způsobené metabolickými poruchami. Další příčinou může být nadváha, deformace nohou, podráždění pokožky způsobená nepohodlnými botami nebo kožními chorobami, jako je psoriáza nebo ichtyóza. Často je příčinou popraskání kůže obecné stárnutí těla. Trhliny jsou často velmi hluboké, krvácejí, vyžadují léčbu, ale především pravidelnou péči. Kromě použití krémů pro denní mazání (například s vitamínem A) se doporučuje odstranit zhuštěnou pokožku a následně ošetřit speciální maskou pro trhliny v salonu pedikúru.

Tipy pro prevenci onemocnění nohou


 • Hydratujte pokožku pomocí speciálních krémů určených pro tuto oblast
 • Noste pohodlnou obuv, která nezpůsobuje nepohodlí
 • V botech noste ponožky
 • Vyvarujte se bosé chůze na na tvrdém povrchu, jako je asfalt apod
 • Pokud máte nadváhu, snažte se zhubnout
 • Dopřejte svým nohám peeling

Inovovaná metoda


Pedikúra, klasická nebo kompresní masáž, parafínové koupele, bylinné a aromaterapeutické oleje, peeling a výživné masky patří mezi známé metody léčby při problémech s nohami.

Inovativní metoda, která může být použita doma a brání vzniku bolestivě zesílené kůže, jsou exfoliační ponožky.

Proces odlupování je přirozený mechanizmus kůže, který odstraňuje mrtvé buňky a rohovinu. Exfoliační ponožky obsahují kyseliny z rostlin, jako je kyselina glykolová, kyselina salicylová, kyselina mléčná, které intenzivně zjemňují pokožku a odstraňují mrtvou kůži. Narušení rozpuštěním spojení buněk pokožky vede k intenzivnímu odlupování. Účinky závisí na stavu chodidel kůže. Proces odlupování začíná po 5-6 dnech po použití a může trvat přibližně dva týdny. Jeho intenzita se liší u jednotlivých případů a závisí na počátečním stavu pokožky. Je to přirozený proces, který není škodlivý pro zdraví. A co je nejdůležitější: postupně odlupovaná pokožka dává prostor tvorbě nové, měkké a hedvábné kůži.